★★★★★ 4.7 113 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by blog.ultimatemats.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Add warmth and comfort to your new flooring with the QuietWarmth Radiant Heat System. You’ll be amazed at how simple these mats are to install- less than half the time to install than other floor heat systems! The QuietWarmth Float is approved for all floating flooring options 4mm or thicker, including laminate, engineered hardwood, luxury vinyl tile/plank, enhanced vinyl products (EVP, WPC, SPC, etc), floating porcelain tile systems, and more. QuietWarmth mats come in a multitude of sizes to fit any layout and can be cut to length to fit your room. With our unique Float 2-in-1 mat, you get two mats for the price of one. Factory installed lead wires on both ends, gives you the ability to use both sections when you cut the mat in two. Gentle, even heat gives you the comfort you desire, while protecting your investment. QuietWarmth Radiant Heat Film will only reach a maximum temperature of 85° and cannot overheat, ensuring your flooring is safe from damage. We offer a full line of QuietWarmth Thermostats for easy operation of your new heat system. With our 120V mats, you can control up to 120 sq feet of mats per dedicated 20amp circuit.
  • ✔ Add warmth and comfort to your floors with QuietWarmth Radiant Heat Mat for floating flooring! Pair with your luxury vinyl (4mm+ thick), laminate, floating engineered wood, floating tile, and more.
  • ✔ Super Versatile Mat has lead wires on both ends- cut in two and use both pieces to fit your layout. Mat size is 1'6" Wide by 16'8" Long.
  • ✔ Mat operates on 120V electrical circuit. Control the operation of the heating mats with an approved thermostat (not included). We recommend selecting from our line-up of QuietWarmth Thermostats.
Color Black
Usage Inside
Voltage 120 Volts
Coverage 25 square feet
Item Weight 2.2 pounds
Part Number QWARM15X166F120
Manufacturer QuietWarmth
Power Source corded electric, wood
Item model number QWARM15X166F120
Batteries Required No
Included Components Electric Floor Heating Mat
Warranty Description 25 Year Limited Warranty
Item Package Quantity 1
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.7 out of 5
★★★★★
113 ratings | 46 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
86% (97)
4 stars
2% (2)
3 stars
1% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (11)