Wet Sounds REVO12HPS4-B Revo High Power 12" Subwoofer with Grill - Black Subwoofer & Gunmetal Steel Grill
★★★★★ 4.2 77 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by blog.ultimatemats.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
This bundle includes a Wet Sounds REVO12HPS4-B 12" 4-Ohm High Power Marine Subwoofer and Grill Powder Coated Cast Aluminum Frame - to withstand extreme environmental use. Designed to accept optional RGB wiring. Injection Molded Composite Cone - For durability & low distortion. Gold Plated Terminals - Designed to resist corrosion. Impedance: 4 ohms RMS Watts: 500 PEAK Watts: 1000 Frequency Response: 20Hz to 400HZ Sensitivity: 88 db at 1watt/1 meter Weight: 17.6 lbs (7.98kg) Diameter: 12.6 inches (320.04mm) Mounting Depth: 4.92 inches (124.96mm) Hole Cut Out: 11.26 inches (286.00mm) Box Specs Min 1.1 cu ft sealed enclosure or 1.7 cu ft ported
  • Protective Grill - Keeps your subwoofers safe and sound
  • RMS watts each: 500 Watts
  • Peak Wattage: 1000 Watts
  • Marine Grade - Bult to last for years to come in tough environments.
UPC 841992112360
Brand Wet Sounds
Impedance 4 Ohms
Model Name REVO12HPS4-B+REVO12XS-G-SSGRILL
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 18 Pounds
Manufacturer Wet Sounds
Model Number REVO12HPS4-B+REVO12XS-G-SSGRILL
Power Source Corded Electric
Speaker Size 12 Inches
Speaker Type Subwoofer
BuiltIn Media REVO12HPS4-B+REVO12XS-G-SSGRILL
Is Waterproof FALSE
Mounting Type Boat Mount
Number of Items 1
Subwoofer Diameter 12 Inches
Warranty Description 2-Year Manufacturer Warranty
Number of Audio Channels 1.1
Item Dimensions D x W x H 13.38"D x 14"W x 17"H
Compatible with Vehicle Type Motorcycle, Select Boats, Side-By-Sides, UTV
Speaker Maximum Output Power 1000 Watts
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.2 out of 5
★★★★★
77 ratings | 32 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
78% (60)
4 stars
6% (5)
3 stars
3% (2)
2 stars
2% (2)
1 star
11% (8)